Chińczycy włożą miliony w Łazienki. Kto ich dopilnuje?

Na wizycie prezydenta Komorowskiego w Chinach skorzystają Łazienki Królewskie. Państwo Środka pomoże odrestaurować najdłuższą aleję w parku zwaną - nomen omen - Chińską. Powstanie też nowy pawilon.
Gorąca informacja dotarła z Pekinu. Umowę sponsorską podpisał tam na środowym Forum Polsko-Chińskim dyrektor Łazienek Tadeusz Zielniewicz, uczestnik prezydenckiej delegacji. O tym, że aleja Chińska - prosta jak strzała i długa na 1,2 km droga przecinająca park od Agrykoli do Gagarina - wymaga gruntownej zmiany wizerunku, przekonywał nas już ponad rok temu.

- Jeśli pana spytam, gdzie ona biegnie, pewnie mi pan nie odpowie. To asfaltowa droga obsadzona po obu stronach grabami, która nijak się ma do charakteru ogrodu historycznego - mówił dyr. Zielniewicz w wywiadzie udzielonym "Gazecie". - Pragnę, by do końca mojej pięcioletniej kadencji nie było tu już ani grama asfaltu.

Aleja Chińska jest pamiątką po modzie na chińszczyznę panującą wśród arystokracji za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wcześniej nazywała się po prostu Drogą Wilanowską, lecz monarcha kazał to zmienić. Na jej skrzyżowaniu z Promenadą Królewską powstała wtedy chińska brama rozebrana już w połowie XIX w. Resztki dalekowschodniej atmosfery ulotniły się w PRL-u, gdy aleję zalano asfaltem. W planach jest przywrócenie nawierzchni żwirowej. Zrobiono to już na fragmencie od strony Agrykoli. Ale pełną parą prace ruszą w przyszłym roku. Czy chiński będzie tylko sponsor, czy też w Łazienkach zobaczymy ekipę skośnookich robotników?

- Informację o podpisanej umowie ogłosimy w czwartek. Proszę o cierpliwość - mówi Lena Urbańska z Łazienek Królewskich.

Nam jednak udało się dowiedzieć, że na rewitalizację alei park dostanie 5 mln zł. Projekt ma być realizowany do 2015 r. Przy okazji powstanie nowy pawilon - oczywiście w stylu chińskim. Dyrektor Zielniewicz wymarzył sobie też organizowanie w Łazienkach festiwalu chińskich lampionów. Na początku tego roku zdradził dziennikarzom, że prowadzi w tej sprawie rozmowy z miastem Czengdu w prowincji Syczuan.

Tydzień temu okazało się, że Chinami zafascynowany jest również Jarosław Kaczyński. Na zakończenie zorganizowanego 13 grudnia przez PiS Marszu Niepodległości i Solidarności, stojąc pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze (a więc również przy jednej z bram Łazienek Królewskich), powiedział wprost: "Gdyby nie to chore państwo, parlibyśmy do przodu jak Chiny. Stalibyśmy na czele świata". Zapatrzenia prezesa w Państwo Środka najwyraźniej nie podziela należąca do PiS Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. - Nie za dużo tych obcych naleciałości? Łazienki są nasze, polskie - komentuje doniesienia z Pekinu. - Po porażce z budową autostrady nie mam zaufania do Chińczyków. Nie wiem, kto ich w Łazienkach dopilnuje, bo stołeczna konserwator zabytków odchodzi ze stanowiska. Potrzeba kogoś z silną ręką - twierdzi radna.

Sama ma pomysł umieszczenia przy pomniku Chopina małych głośniczków emitujących non stop utwory naszego wielkiego kompozytora. - Chodzi o to, żeby ludzi otrzaskać z muzyką. Na to jednak nie ma sponsora - podsumowuje Olga Johann.

Więcej o:
Komentarze (47)
Chińczycy włożą miliony w Łazienki. Kto ich dopilnuje?
Zaloguj się
 • kharper

  0

  noo gajowy ma osiagniecia, ma osiagniecia...qr.fa cep

 • gazetaplum

  0

  Alejkę w Parku??/ Toż każdy bogatszy, jakby była jego imienia -wyłożyłby kostką. A za pawilon jeszcze sporo zapłacił. Coś pod stołem poszło.

 • prof.gzymek

  0

  Mam chinska wanne masujaca . -Smierdzi jak cyganowi z rozporka.

 • pik-olo1

  0

  a moze by,na poczatek otrzaskac pania Olge...

 • jans0091

  0

  Chińczycy już nawkładali w autostrady , więc należy im patrzeć na ręce żeby czegoś nie powyjmowali !

 • almagus

  Oceniono 3 razy 3

  Za informację jak się uwłaszczyć i jak wysłać opornych 200 0000 000 do pracy w Unii to te Łazienki trochę mało.

  Będą mieli problemy, chyba, takim samym złodziejem jest kler ich wiary.

  To się dogadają

  Może Radio Maryja?

  Marek Jurek i Jarosław Zbawiciel?

  www.youtube.com/watch?v=hstppQRnDbY

  nikt mnie nie broni, twierdzą, że nie jestem Polakiem!

 • prof.gzymek

  Oceniono 4 razy 0

  Oj -Pojebalo tego bula? Na żebry pojechał. ?Tak sie konczy jak Zyd sie przechrzci i herb kupi .-Boruta..

 • prof.gzymek

  Oceniono 1 raz 1

  no super

 • kibic_rudego

  0

  ależ Tomasz Urzykowski
  pieprzy jak potłuczony w niechęci do Chińczyków.
  Tylko musi uważać bo mu się oczy skośne zrobią od tego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX