Wybory Parlamentarne 2019

 • Wybory 2019. Morawiecki z instrukcją dla emerytów: Zaplanujcie dobrze niedzielę, wyjdźmy na spacer

  Wybory 2019. Morawiecki z instrukcją dla emerytów: Zaplanujcie dobrze niedzielę, wyjdźmy na spacer

  Kampania parlamentarna na ostatniej prostej, a premier Mateusz Morawiecki - podobnie jak inni politycy - mobilizuje elektorat do uczestniczeniach w wyborach 13 października. Tym razem skupił się na emerytach, do których zwrócił się ze specjalnym apelem. - Zaplanujcie dobrze niedzielę, ma być tak słonecznie jak dzisiaj, piękna pogoda. Wyjdźmy na spacer, zaplanujmy tę drogę do lokalu wyborczego - mówił.

 • Program PiS. Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program PiS. Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program Prawa i Sprawiedliwości na wybory parlamentarne 2019. Prawo i Sprawiedliwość walczy o to, by po październikowych wyborach ponownie uzyskać większość w polskim Sejmie. Z jakimi propozycjami partia Jarosława Kaczyńskiego przystąpiła do kampanii wyborczej? Jakie postulaty znalazły się w programie PiS?

 • Program PSL. Na kogo oddać głos? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program PSL. Na kogo oddać głos? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program PSL-Koalicji Polskiej na wybory parlamentarne 2019. Przyszłych posłów i senatorów wybierzemy już w niedzielę 13 października. W toczącej się od kilku tygodni kampanii wyborczej partie polityczne próbują przekonać nas do swojej wizji kraju. Co znalazło się więc w programie Polskie Stronnictwa Ludowego? Jakie postulaty głoszą w tej kampanii ludowcy?

 • Program Konfederacji. Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]
 • Program SLD (Lewicy). Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program SLD (Lewicy). Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]

  Program KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Lewicy) na wybory parlamentarne 2019. 460 posłów i 100 senatorów wybierzemy już 13 października. Pięciu ugrupowaniom (PiS, KO, PSL-KP, SLD, Konfederacja) udało się zarejestrować listy kandydatów do Sejmu na obszarze całego kraju. Jakie propozycje i postulaty znajdziemy w programie zaprezentowanym przez Lewicę, którą tworzą: SLD, Partia Razem i Wiosna?

 • Program Koalicji Obywatelskiej. Na kogo głosować w wyborach? [Wybory parlamentarne 2019]
 • Sakiewicz walczy o głosy dla PiS-u. Jest apel do Konfederacji i Kukiza. "Wycofajcie się z wyborów!"

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce

Wybory parlamentarne to wybory, podczas których obywatele Polski wybierają reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. W sumie wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja nie ma wpływu na ważność wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne. Co ile lat wybieramy posłów i senatorów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się jesienią. Dokładną datę wyborów parlamentarnych wybiera prezydent Polski. Muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. W tym roku kończy się ona 12 listopada 2019 roku.

Wybory parlamentarne w Polsce. Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych mogą głosować obywatele Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. Czynne prawo wyborcze posiadają także ci obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą. Prawa głosu nie mają z kolei osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw publicznych oraz pozbawione praw wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Głosujący w wyborach parlamentarnych 2019 otrzymają dwie karty do głosowania. Na liście kandydatów do Sejmu znajdą się listy komitetów z nazwiskami kandydatów w kolejności ustalonej przez komitety, z kolei na liście kandydatów do Senatu - nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Żeby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - po jednym z każdej listy. Uwaga! Aby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.