Wybory Parlamentarne 2019

 • Wyniki wyborów Łódź. Buda o Zdanowskiej: Mam nadzieję, że jak najszybciej wyjaśnimy tę sytuację
 • Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Wrocław

  Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Wrocław

  Wybory samorządowe 2018 odbędą się już w najbliższą niedzielę. Na kogo zagłosują mieszkańcy Wrocławia? Chętnych do tego, aby pracować w samorządzie jest wielu. Poniżej publikujemy listę wszystkich kandydatów z Wrocławia.

 • Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Gdańsk

  Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Gdańsk

  Wybory samorządowe 2018 Gdańsk. W nadchodzącym głosowaniu będziemy mogli oddać głos od godziny 7:00 do 21:00. Kogo wybieramy w tych wyborach? Przypomnijmy, że w niedziele odbywają się wybory samorządowe, a więc wybory podczas których wybierzemy prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, ale także radnych do rad miasta, powiatu oraz do sejmików wojewódzkich.

 • Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Poznań

  Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Poznań

  Wybory samorządowe 2018 Poznań. Pamiętajmy, że lokale wyborcze będą otwarte w niedziele od godziny 7:00 do 21:00. Jak oddać ważny głos? Pamiętajmy, że na kartach do głosowania należy postawić znak "X", a tworzące ten znak linie muszą przecinać się w wyznaczonym polu.

 • Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Łódź

  Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Łódź

  Wybory samorządowe Łódź. Już w najbliższą niedzielę wybierzemy prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz radnych rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Na kogo będą mogli zagłosować mieszkańcy Łodzi? Poniżej prezentujemy wszystkich kandydatów startujących w wyborach w tym mieście.

 • Wybory samorządowe 2018. Kto wygra we Wrocławiu? Podsumowanie sondaży
 • Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Kraków

  Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Kraków

  Wybory samorządowe 2018 już 21 października. W godzinach od 7:00 do 21:00 Polacy będą głosować na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Nie inaczej będzie w Krakowie, gdzie walka o fotele samorządowców jest zaciekła.

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce

Wybory parlamentarne to wybory, podczas których obywatele Polski wybierają reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. W sumie wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja nie ma wpływu na ważność wyniku wyborów.

Wybory parlamentarne. Co ile lat wybieramy posłów i senatorów?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co cztery lata. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się jesienią. Dokładną datę wyborów parlamentarnych wybiera prezydent Polski. Muszą się one odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. W tym roku kończy się ona 12 listopada 2019 roku.

Wybory parlamentarne w Polsce. Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych mogą głosować obywatele Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. Czynne prawo wyborcze posiadają także ci obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą. Prawa głosu nie mają z kolei osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw publicznych oraz pozbawione praw wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować?

Głosujący w wyborach parlamentarnych 2019 otrzymają dwie karty do głosowania. Na liście kandydatów do Sejmu znajdą się listy komitetów z nazwiskami kandydatów w kolejności ustalonej przez komitety, z kolei na liście kandydatów do Senatu - nazwiska kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej. Żeby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, należy postawić znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata - po jednym z każdej listy. Uwaga! Aby otrzymać karty do głosowania, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.