Nowy dowódca polskiej floty wojennej

PAP, raf
25.09.2003 , aktualizacja: 25.09.2003 00:00
A A A
Admirał Roman Krzyżelewski jest nowym dowódcą Marynarki Wojennej. Zastępuje na tym stanowisku adm. Ryszarda Łukasika
Przez kolejną, 3-letnią kadencję, szefem Sztabu Generalnego WP będzie ponownie gen. Czesław Piątas, a dowódcą Wojsk Lądowych - ponownie gen. Edward Pietrzyk.

W czwartek prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył akty powołania na najwyższe stanowiska w Wojsku Polskim.

"Prezydent, premier i szef MON są zgodni co do obsady personalnej najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim" - powiedział zwierzchnik sił zbrojnych podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. "Dzięki waszej pracy Wojsko Polskie staje się nowocześniejsze" - powiedział prezydent do nominowanych (którzy obejmą swe obowiązki 1 października).

W wystąpieniu, w imieniu nominowanych, gen. Piątas podkreślił, że będą czynić wszystko, by nie zawieść zaufania. Gdy zaraz po tym dowodzący ceremonią oficer wydał rozkaz: "Sztandar wyprowadzić", okazał się on przedwczesny. Żona prezydenta chciała bowiem jeszcze podziękować generałom i wręczyć im upominki.

Dotychczasowy dowódca Marynarki Wojennej adm. Ryszard Łukasik, który dowodził flotą przez 7 lat, został powołany przez prezydenta w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Piątas i Pietrzyk zostali pierwszy raz powołani na swe funkcje we wrześniu 2000 r. W kwietniu 2002 r. dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej na trzyletnią kadencję został gen. Ryszard Olszewski.

Kadencyjność na dowódczych stanowiskach w armii to jedna ze zmian w siłach zbrojnych, którą Polska musiała przeprowadzić, chcąc znaleźć się w NATO. Stało się to w 1997 r., kiedy parlament uchwalił nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.