http://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gif/i/obrazki/google_search/google.gif

Gazeta.pl > Wiadomości >  Archiwum

A A A Poleć znajomemu     Wydrukuj     Podyskutuj na forum Wiadomości - Gazeta.pl

Lech Kaczyński: Wieś była, jest i będzie

zsz
2009-09-20, ostatnia aktualizacja 2009-09-20 14:29
Dożynki Prezydenckie w Spale świętowano ostatni raz w 2005 r. z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego
Dożynki Prezydenckie w Spale świętowano ostatni raz w 2005 r. z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego
Fot. Radosław Józwiak / Agencja Gazeta

Prezydent Lech Kaczyński na dożynkach w Spale wymienił najważniejsze problemy polskiej wsi, z którymi powinni poradzić sobie obecnie rządzący. - Lata 2005-2007 pokazały, że może być lepiej - podkreślał.

Oficjalne uroczystości dożynkowe w Spale poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia ofiar tragedii w kopalni
Fot. Radosław Józwiak / Agencja Gazeta
Oficjalne uroczystości dożynkowe w Spale poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia...
Lech Kaczyński z żoną ruszył w tany
Fot. Radosław Józwiak / Agencja Gazeta
Lech Kaczyński z żoną ruszył w tany
Prezydent Lech Kaczyński z żoną na dożynkach w Spale
Fot. Radosław Józwiak / Agencja Gazeta
Prezydent Lech Kaczyński z żoną na dożynkach w Spale
Dożynki Prezydenckie w Spale świętowano ostatni raz w 2005 r. z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego. Lech Kaczyński uczestniczy w nich po raz pierwszy. W poprzednich latach spalskie uroczystości były domeną Aleksandra Kwaśniewskiego, który w 2000 r. reaktywował tradycję prezydenckich dożynek.

Oficjalne uroczystości dożynkowe w Spale poprzedziła minuta ciszy dla uczczenia ofiar tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej. Na początku swojego przemówienia, Lech Kaczyński oddał hołd górnikom, którzy zginęli w kopalni, życzył rannym powrotu do zdrowia oraz przekazał kondolencje rodzinom poszkodowanych. Rano Paweł Wypych zaprzeczył jakoby dożynki prezydenckie spowodowały przesunięcia żałoby narodowej.

- Ale życie idzie naprzód. Mamy dziś dożynki - niezwykle istotne święto w naszej tradycji - kontynuował dalej prezydent. - Jesteśmy przede wszystkim społeczeństwem rolniczym, chłopskim. 38 proc. obywateli dalej mieszka na wsi. Jest to święto całej polskiej wsi. Święto tej części Polski, gdzie mamy najtrwalszą rodzinę, w której jest największe przywiązanie do tradycji. Wieś była, jest i będzie - podkreślał Kaczyński.

Problemy życia na wsi

Lech Kaczyński wyliczył szczegółowo problemy polskiej wsi. - Produkcja rolnicza zaczyna się przestawać opłacać - mówił porównując ceny pszenicy i żyta sprzed dwóch lat i dzisiaj. Według prezydenta, w Polsce potrzebny jest narodowy program rolnictwa i rozwoju wsi, bowiem wciąż są "zbyt duże różnice między sytuacją wsi i miast".

Prezydent jest przekonany, że reguły wolnorynkowe nie mogą obowiązywać na wsi, bowiem zarabiają na nich głównie pośrednicy. - Tu musi więcej robić państwo, a nie robi - wyjaśniał.

Lech Kaczyński mówił o sytuacji młodych ludzi na wsi. - Nie ma nowoczesnej wsi bez stałego dostępu do internetu - zauważył. Podkreślał, że potrzebny jest równy dostęp do edukacji. - Nie od miejsca urodzenia powinny zależeć szanse na lepszą edukację - tłumaczył.

Dwa lata temu było lepiej

Kaczyński podkreślał, że zdaje sobie sprawę, że on jako prezydent nie ma bezpośredniej kompetencji na wieś, ale przyjechał na dożynki, bowiem "problemy wsi, problemy równych szans to problemy osobiście mi bliskie".

- Życzę Wam, aby następne lata były łatwiejsze. One musza być łatwiejsze, bo lata 2005-2007 (okres rządów PiS, gdy ministrem rolnictwa był m.in. Andrzej Lepper - przyp. zsz) pokazały, że może być lepiej. I będzie lepiej. Chciałbym w to wierzyć - zakończył swoje wystąpienie zwracając się do zebranych rolników.

Ocena:

słabe

nic specjalnego

dobre

bardzo dobre

znakomite

1.9

72 głosy

Najświeższe wiadomości w Twojej komórce
  • Lech Kaczyński: Wieś była, jest i będzie sherman-doberman 20.09.09, 14:38

    trzeba mieć kolosalną arogancję żeby w biały dzień takie duby smalone pleść: toć jeżeli faktycznie ciągle jeszcze 28 proc, obywateli jest rolnikami, to trzeba się pod ziemię ze wstydu »

  • Lech Kaczyński: Wieś była, jest i będzie dexsaw 20.09.09, 15:34

    A Lech był, jest i będzie wieśniakiem.Tak samo jego brat, tak samo "liberał" Tusk, tak samo reszta polskich "elit". Wstyd mi za nich.»

  • Lech Kaczyński: Wieś była, jest i będzie olias 20.09.09, 15:57

    "Według prezydenta .... wciąż są "zbyt duże różnice między sytuacją wsi i miast".Nie według rezydenta, ale według każdego zdrowo myślącego człowieka. Niezaleznie od tego co się wydaje »