Gazeta.pl > Samorzad2014 >  Relacje

To już oficjalne. System elektroniczny będzie użyty w II turze [WYBORY 2014 NA ŻYWO]

 • środa, 26 listopada 2014
 • Zamykamy już naszą relację na żywo. Dziękujemy za uwagę i życzymy spokojnego wieczoru.

  Jeśli zdarzy się coś ważnego, natychmiast Was o tym poinformujemy.

 • Sieć żartuje z testów systemu PKW:

  Fot. twitter.com

  Twitt Tomasza Skorego z RMF FM

 • "Jeszcze dziś zwrócę się do prokuratury z wnioskiem o przesłuchanie J. Kaczyńskiego i J. Gowina. Skoro obaj mówią o sfałszowaniu wyborów, to znaczy, że mają na to dowody, z którymi dla dobra państwa jak najszybciej powinna zapoznać się prokuratura" - pisze Palikot.

  Fot. twitter.com

 • Janusz Palikot pisze na Twitterze o słowach Kaczyńskiego, który oświadczył wprost, że jego zdaniem wybory zostały sfałszowane. Wcześniej unikał tak jednoznacznych deklaracji.

  "Kaczyński stopniuje budowanie mitu sfałszowanych wyborów. Najpierw było podejrzenie, teraz jest pewność fałszerstwa, a niebawem wskaże winnych" - czytamy na Twitterze Palikota.

  Fot. twitter.com

 • Na Twitterze pojawiają się już pierwsze komentarze dotyczące decyzji PKW.

  "Zawsze mówiłem, że to PKW to jednak odważni ludzie" - pisze Maciej Wąsik, radny m.st. Warszawy z PiS.

  Fot. twitter.com

 • Rozpoczęła się zapowiadana konferencja PKW.

  - PKW po głębokiej analizie i testach systemu i zasięgnięciu opinii komisarzy wyborczych, którzy w większości opowiedzieli się za systemem, podjęła decyzję o użyciu systemu w II turze - mówi przewodniczący Komisji Stefan Jaworski.

  Jaworski powiedział to, o czym wcześniej pisaliśmy. Jeśli system nie zadziała, należy wprowadzić ręczne liczenie głosów. - Testy pokazały, ze w zasadzie system działa sprawnie, są pewne małe mankamenty, które mogą podlegać usunięciu - dodał.

  Po tych słowach króciutka konferencja zakończyła się. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

  AGATA GRZYBOWSKA / AG

  Stefan Jaworski

 • PKW przypomina, że w przypadku awarii systemu wspomagającego komisje, mają one przejść niezwłocznie do ręcznego liczenia głosów.

 • PILNE

  Jeszcze przed konferencją PKW rozesłała do dziennikarzy instrukcję dla komisji wyborczych, w której instruuje, co mają robić w razie niezadziałania systemu wyborczego 30 listopada. Wygląda więc na to, że głosy nie będą zliczane ręcznie.

  Fot. PKW

 • Pojawiają się już nieoficjalne informacje, że system elektroniczny zostanie użyty w II turze wyborów.

 • O co dokładnie chodzi,. Drapiński wyjaśnił, że na protokołach zarówno komisji obwodowych jak i terytorialnych błędnie pojawiała się pozycja: "głosy oddane na skreślonego kandydata". Zaznaczył, że taka pozycja na protokołach była potrzebna podczas wyborów, które odbyły się 16 listopada, natomiast podczas II tury jest ona zbędna. Podkreślił, że jest to błąd edycyjny, łatwy do skorygowania. Dziś wieczorem PKW ma podjąć decyzję, czy podczas II tury głosy będzie zliczał system informatyczny wykorzystany do tego celu w wyborach 16 listopada. O wykorzystaniu systemu miał przesądzić właśnie dzisiejszy test.

 • Nowe informacje nt. systemu liczenia głosów. Jak informuje szef zespołu informatyków Krajowego Biura Wyborczego Romuald Drapiński, dziś podczas testu systemu wykryto błąd w wydrukach protokołów. To błąd edycyjny, łatwy do skorygowania, wykryto w 890 gminach, w których w niedzielę odbędzie się II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 • Czekamy na konferencję PKW. Tymczasem w Warszawie jednoczą się przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

  WYBORY 2014. Guział poparł Sasina, Rozenek - Gronkiewicz-Waltz

  Nie z lekkim sercem, ale z przekonaniem pójdę w niedzielę głosować na Hannę Gronkiewicz-Waltz - mówił w środę Andrzej Rozenek, poseł Twojego Ruchu, niedawny konkurent Hanny Gronkiewicz-Waltz w staraniach o stołeczną prezydenturę. Również w środę wypowiedział się inny konkurent pani prezydent - Piotr Guział. Poparł kandydata PiS Jacka Sasina.

 • PILNE

  Adam Struzik po raz piąty marszałkiem województwa.

  WYBORY 2014. Adam Struzik piąty raz zostanie marszałkiem Mazowsza

  Koalicja PO i PSL będzie rządzić w 15 sejmikach wojewódzkich - poinformowali w środę premier Ewa Kopacz (PO) i wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński. PO będzie nadal rządzić z PSL m.in. na Mazowszu. W czwartek mazowieccy radni wybiorą marszałka województwa. Po raz piąty zostanie nim Adam Struzik (PSL). Stanowiska zachowają jego zastępcy z ub. kadencji.

 • Kopacz potwierdziła też na wspólnej konferencji prasowej z Januszem Piechocińskim, że koalicja PO i PSL będzie rządzić w 15 sejmikach wojewódzkich: - Przenosimy koalicję rządową, która sprawdza się, jak państwo wiecie, od 7 lat, na poziomy samorządowe.

  Fot. Sławomir Kamiński / AG

 • Wypowiedź prezesa PiS skomentowała chwilę później premier Kopacz: - Dzisiaj kwestionowanie, że nie ma demokracji, to tak jakby się kwestionowało istnienie tego państwa. Uważam, że to bardzo krzywdząca, nieodpowiedzialna wypowiedź, ale też wyraz bezsilności.

 • Oto fragment dzisiejszego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie:

 • Dalej było już tylko gorzej. - Nawet, jeżeli by ktoś nie chciał w to uwierzyć, z różnych względów, to i tak ilość głosów nieważnych, a także to ogromne zamieszanie, które powstało w trakcie liczenia głosów, delegitymizuje te władze - stwierdził prezes PiS. W odpowiedzi na słowa Kaczyńskiego głos w Sejmie zabrał szef klubu PO Rafał Grupiński. Zaczął wypowiedź od stwierdzenia, że od osoby takiej, jak były premier Kaczyński, oczekiwałby większej odpowiedzialności za państwo oraz porządek konstytucyjny i nieformułowanie wniosków, które próbują ten porządek podważać: - Jeśli jesteśmy niezadowoleni z przebiegu wyborów, jeśli chodzi o system informatyczny, to, co widzieliśmy, czyli pewne niedoskonałości, to nie znaczy, że ma pan premier podstawy do tego, żeby stawiać wniosek i tezy o sfałszowaniu wyborów. - Jeśli pan uważa, że jedynym mankamentem była awaria system informatycznego, to pan żyje najwyraźniej w jakiejś innej rzeczywistości. Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory - prezes na to.

 • Dziś początek kolejnego posiedzenia Sejmu. Od rana się dzieje: - Z tej najważniejszej w Polsce trybuny muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane - powiedział Kaczyński zaraz na początku obrad. Prezes składa wniosek w imieniu klubu PiS o przerwanie obrad i zwołanie Konwentu Seniorów po to, żeby jeszcze raz rozpatrzyć projekt ustawy złożony przez klub PiS ws. skrócenia kadencji sejmików.

  Fot. Sławomir Kamiński / AG

  Kaczyński wraca na miejsce. PiS oklaskuje swojego prezesa.